Amla jest rośliną pochodzącą z Indii, której właściwości nie są jeszcze tak bardzo doceniane w Europie, jak w krajach bliskowschodnich. Wynika to z faktu, że naturalny olej Amla w czystej postaci nie jest tak łatwo dostępny w innych częściach świata. Jakie właściwości ma olej z Amli?
HISTORIA
Amla to jedno z ziół stosowanych w ajurwedzie, czyli indyjskiej medycynie naturalnej rozwiniętej w starożytności. W wielu tekstach z tamtego okresu poświęconych tej roślinie opisywana jest jako najlepsze z ziół przeciwdziałających oznakom starzenia się. Zaskakującą cechą Amli jest fakt, że w owocu o wielkości 2,5 cm mieści się taka sama dawka witaminy C, jak w dwóch dojrzałych cytrynach. To właśnie dzięki bogatej zawartości kwasu askorbinowego Amla jest silnym antyoksydantem, choć stosowana jest także na wiele innych sposobów.
ZIOŁOLECZNICTWO
Owoce agrestu indyjskiego to przede wszystkim naturalny środek, który sprawdzi się idealnie w leczeniu chorób skóry oraz włosów. Stąd szerokie zastosowanie olejów, wyciągów i maceratów z Amli w kosmetyce, o czym szerzej nieco niżej. Ale to nie wszystkie właściwości tej indyjskiej rośliny. Olejek Amla z powodzeniem stosuje się także w leczeniu innego rodzaju schorzeń, m.in. biegunki, hemoroidów, wrzodów, zapalenia żołądka, a nawet zapalenia gardła. Zbawienne działanie na układ trawienny to zasługa działania antybakteryjnego rośliny. Amlę stosuje się także jako lek przeciwgorączkowy i przeciwcukrzycowy, a nawet jako afrodyzjak!
KOSMETYKA
Olejek z owoców agrestu indyjskiego ma wyjątkowe właściwości, które z powodzeniem stosuje się w przemyśle kosmetycznym. Najbardziej cenione jest dobroczynne działanie Amli na kondycję włosów – olejek Amla wzmacnia włosy począwszy od cebulek, zapobiega wypadaniu włosów i rozdwajaniu się końcówek. Amla jest więc świetnym naturalnym środkiem zapewniającym witalność włosów. Systematyczne stosowanie tego olejku pozwala nadawać włosom sprężystości i blasku, a – co ciekawe – ma on także właściwości nawilżające i oczyszczające, jest więc świetnym środkiem przeciwłupieżowym.