Owoce drzewa amla, rosnącego w Azji, wykorzystywane są do produkcji maseczek, farb i olejków do włosów. Posiadają wiele cennych właściwości i składników. Zawierają minerały, witaminy i antyoksydanty. Stosując produkty, w składzie których znajdują się owoce amla, mamy pewność, że włosy staną się zdrowe, mocne i błyszczące, a skóra głowy będzie odżywiona i ukojona. Ponadto amla zapewnia wzrost włosów na długość i grubość, pomaga w walce z łupieżem oraz zapobiega przetłuszczaniu się skóry głowy. Drugim naturalnym barwnikiem jest henna, którą pozyskuje się z pędów i liści rośliny zwanej lawsonią bezbronną. Używana była już w starożytności, jednak malowanie ciała i włosów praktykowane jest do dziś. Jak przygotować hennę? Sproszkowaną lawsonię należy dokładnie wymieszać z sokiem z cytryny i na kilkanaście godzin pozostawić bez dostępu powietrza. Tak przyrządzoną miksturę nakłada się na włosy na kilkanaście godzin. Za pomocą tego preparatu farbować można również brwi i rzęsy. Indygo to kolejny naturalny barwnik. Pozyskiwany jest z liści indygowców, tropikalnych krzewów rosnących między innymi w Indiach. Używa się go do barwienia materiałów tekstylnych; wykorzystywany jest także przez kultury azjatyckie do farbowania włosów – nadaje pasemkom zimny, ciemnoniebieski odcień. Z owoców drzewa amla, henny i indygo można przygotować farbę do włosów.
Ilość henny i indygo uzależniona jest od naturalnego koloru naszych włosów i tego, jaką barwę chcemy uzyskać już po farbowaniu. Owoce amla dobieramy według następujących proporcji: 1 część amli na 3 części henny. W szklanej misce należy wymieszać hennę z dodatkiem soku z cytryny do uzyskania konsystencji gęstej pasty. Miskę trzeba zakryć folią i odstawić na 12 godzin. Następnie przygotuj amlę (proszek wymieszaj z letnią wodą) i indygo (barwnik połącz z letnią wodą i dodaj do mikstury z henny i amli). Farbę nakładaj na suche włosy, oddzielając kolejne pasma, począwszy od podstawy głowy. Potem na włosy załóż foliowy czepek i ręcznik, a z czoła, karku i uszu zmyj resztki farby. Po upływie około 6 godzin umyj głowę delikatnym szamponem. Ilość farby uzależniona jest od długości włosów. I tak np. do ufarbowania krótkiej fryzury potrzeba 100 gramów produktu, a dla włosów długich – 500 gramów.
Aby uzyskać zadowalające efekty, należy zastosować się do kilku przydatnych wskazówek. Jeżeli nigdy nie farbowałaś włosów mieszanką owoców drzewa amla, henny i indygo, zrób mały test. Na początek zmieszaj po kilka gramów każdej substancji i nałóż na jeden kosmyk. W ten sposób sprawdzisz, czy uzyskany efekt cię zadowala. Podczas robienia farby stosuj się do przepisu – nie dodawaj zbędnych składników i nie zamrażaj mikstury, bo utraci swoje właściwości. Co więcej, henna i amla mają działanie ściągające i oczyszczające. Z tego powodu mogą być pomocne w pielęgnacji przetłuszczającej się skóry głowy. Farbę jest bardzo łatwo zmyć z karku, uszu i czoła, dlatego nie należy martwić się pobrudzoną skórą. Zielonkawy odcień, który zaraz po nałożeniu farby i umyciu głowy pojawia się na włosach, w wyniku utleniania znika, pozostawiając naturalny efekt.