Amla, nazywana popularnie agrestem indyjskim, często wykorzystywana jest w medycynie naturalnej i kosmetyce. Posiada również wiele właściwości leczniczych i pielęgnacyjnych. Skąd bierze się tak duża popularność tego okrągłego i zielonego owocu? I w jakich produktach odnajdziemy jego największą zawartość?
Owoce drzewa amla wykorzystywane są podczas zabiegów zdrowotnych lub kosmetycznych. W dziedzinie kulinariów powszechnie stosuje się przetwory lub proszek z tych owoców. Zawierają bowiem witaminę C, flawonoidy i inne substancje antyoksydacyjne. Dzięki temu możemy mówić o odmładzającym, rewitalizującym i regenerującym działaniu wszystkich produktów, które zawierają nawet niewielką dawkę wyciągu z tej rośliny. Amla bardzo często stanowi główny składnik olejków do włosów oraz dodatek do henny używanej podczas farbowania pasemek.
Olejek do włosów to jeden z najlepszych produktów pielęgnacyjnych. Dba nie tylko o pasemka, lecz wpływa korzystnie także na skórę głowy i cebulki włosowe. Dużą rolę odgrywają składniki tego produktu. Wspomniany wcześniej owoc drzewa amla oprócz zwalczania wolnych rodników posiada szereg innych właściwości. Olejek do włosów z zawartością wyciągu z tej rośliny wzmacnia i regeneruje, reguluje pracę gruczołów łojowych skóry głowy, zapobiega powstawaniu łupieżu, a dodatkowo nawilża, nabłyszcza i wygładza włosy. Ponadto, przeciwdziała puszeniu i elektryzowaniu się pasemek oraz chroni końcówki włosów przed rozdwajaniem. Co ciekawe, olejek do włosów z owoców amla wzmacnia cebulki włosowe, pobudza włosy do wzrostu i sprawia, że stają się gęste i grubsze. Dzięki kosmetykowi włosy są elastyczne i sprężyste, a skóra głowy – oczyszczona i odżywiona.
Jak stosuje się olejek do włosów z owocami amla? Kosmetyk należy nałożyć na godzinę przed myciem. Dobrym rozwiązaniem będzie zaaplikowanie olejku na noc i umycie głowy rano. Na skórze głowy i włosach rozprowadzamy około dwóch łyżeczek olejku. Pasemka rozczesujemy, a skórę głowy masujemy. Masaż sprawi, że składniki odżywcze szybciej przenikną do cebulek włosa, a komórki w skórze głowy będą lepiej ukrwione. Olejek z owoców amla należy stosować dwa lub trzy razy w tygodniu. Do przygotowania maseczki można użyć sproszkowanych owoców amla. Dodać należy do nich ciepłą wodę, łyżkę miodu lub żelu z aloesu. Po upływie około dwóch godzin skórę głowy myje się delikatnym szamponem.
Jeżeli włosy są bardzo łamliwe lub zniszczone, wypadają i utraciły swój naturalny blask, a skóra głowy jest podrażniona albo pojawia się na niej łupież, zastosować można olejową kąpiel. Na włosy nakładamy olejek z owoców amla z dodatkiem olejku rycynowego. Po upływie około trzech godzin miksturę spłukujemy, a głowę myjemy szamponem. Aby kuracja przyniosła pożądane efekty, należy powtarzać ją dwa lub trzy razy w tygodniu.
Czy wiedziałaś, że amla jest wykorzystywana w mieszankach stosowanych do farbowania włosów? Roślina zawiera bowiem takie substancje, które wspomagają działanie henny i indygo – dwóch składników preparatu używanego do koloryzowania pasemek. Posiada właściwości przyciemniające kolor włosów, a także zmieniające jego tonację.